Néhány elkészült munkánk
BIG SEE DESIGN DÍJ 2024
A Möbius lámpa a Möbius szalag motívum formából indul, amelynek filozófiai mondanivalója a végtelen és örök körforgás, az önmagukban vissztérő és láncszerüen építkező folyamatok jelentőségét szimbolizálja. Az önmagában visszatérő szalag kétdimenziós felület, egy oldala és két éle van, végtelen felületi forma.
A Möbius lámpa megalkotását a belsőépítészeti tér és a képzőművészeti alkotás egymásra gyakorolt hatása inspirálta. Egy képzőművészeti látványelem, amely a tér megvilágításán túl hangsúlyozhatja az épület identitását, hangulatát.
A Möbius lámpa egy íves formarendszer, amelynek elemei skálázhatók, többféleképpen összeilleszthetők, minden irányban szabadon bővíthető, a világítási kép szabadon variálható, így létrehozva a bármekkora kompozíciót. A végtelen variációk lehetőséget adnak arra, hogy igazodni tudjon a tér adottságaihoz. 3 elem egymásba fonódása adja a legkisebb kompozíciót.
Az elemrendszer anyaga: a rozsdamentes szőtt rács, amely tűzálló, strapabíró, jól takarítható, tetszőlegesen színezhető. További előnye, hogy öntartó, a szélek csiszolással eldolgozhatók, láthatatlanok az illesztési pontok. Könnyű az összsúlya, ezért a felfüggesztés módja variálható.
A fémhálós forma 3 domináns világítási koncepcióval rendelkezik:
– a forma belülről világítva = a fémháló áttetsző felületű lesz
– a forma kívülről világítva = a fémháló tömör felületűnek látszik
– a forma élét világítva = térbeli grafika jön létre
A lámpa anyagának gyártása üzemben, az összeszerelés, összeállítás kézzel történik. A lámpa szériagyártásra felkészítve.
A fenntarthatóságot szem előtt tartva a lámpa anyaghasználata a szőtt fémháló, amely szembe megy eldobhatóság gyakorlatával, mert tartóssága több emberöltőre szól.
S/ALON BUDAPEST Lakástrend kiállítás 2024
A S/ALON BUDAPEST által kiírt tervezői pályázat nyertes standja. 2024- ben a téma a fény.
A megvalósult pályázatom címe: Fényhatások
Koncepció:
A fény életünk része, ami meghatároz mindent, a napunk menetét, az aktivitásunkat, az érzelmi hozzáállásunkat. Érzékelni úgy tudjuk, ha valamilyen felületre rávetül. A nem átlátszó felület mögött árnyék keletkezik. Ez a fény-árnyék ellentétpár kontrasztot, dinamikát ad a térnek. A környezetünket beleértve az otthonunkat is meghatározza a fény-árnyék által létrejövő kontraszt, aminek dinamikája hatással van a hangulatunkra. Például, a hangulatfény elmosódott halvány kontrasztokat jelent, ami relaxáláshoz tökéletes, az erős fény pedig, éles árnyékokkal az aktivitást serkenti.
A pályázatom témája egy olyan kiállítási installáció, ahol a fény-árnyék játékok és a kontrasztok 3 különböző módon jelenik meg a kiállított lámpák környezetében lévő felületeken. Ez a felület egy bőrpausz drapéria, amely közé vannak a lámpák befüggesztve. A bőrpausz kicsit áttetsző, amin a 3 lámpa által keltett fényhatások megjelennek és több rétegen keresztül áthatolnak a papír drapérián. A Hélix lámpa (bal oldal) szuperfényes fém szalagjai szétdobják a fény irányát, direkt és indirekt világítással rendelkezik. A Moha lámpa (középen) rajzolatos világító Onix korongokból áll, amelynek puha fénye lágy árnyékokat eredményez, míg a Bell lámpa (jobb oldal) felfelé és lefelé irányuló fényei dinamikus fény-árnyékokat generál.
A nemes kőből készült dohányzóasztalok reflektáló felületek, amik felfogják a lefelé irányuló fény nyalábokat.
A szőnyegek témája is a reflexióról szól, a sötét-világos, fényes-matt ellentétpárokat jelenítik meg.
Aranybástya étterem és kávézó
A Galaxis elnevezésű fényinstalláció a végtelent, a folyamatos áramlást szimbolizáló konstrukció, amely 01,3 m, dimmerelhető világító végű íves rozsdamentes csövekből áll. A fényes anyagot sok apró, pontszerű fény csillogtatja meg, ezzel kölcsönöz ünnepélyességet a környezetének. Az
installáció egy reprezentatív tér szerves dekoratív kiegészítő része. A koncepció fontos eleme a konstrukciós megoldás mellett a modern elemek alkalmazása az elegancia megteremtése érdekében.
Dubai Világkiállítas
Magyar Pavilon
Möbius fényinstalláció az Expo 2021 világkiállításon
A 2021-es dubai világkiállítás magyar pavilonjának központi témája a víz.
Az Aqua Roots of Hungary elnevezésű magyar pavilon bemutatja Magyarország vízi kincseit, a természetes vizeinket, gyógy- és termálvizeinket.
Belsőépítészetileg is ezt a koncepciót bontja ki Tóth Márton belsőépítész. A természetközeli érzést a fa anyaghasználattal, íves díszítő elemekkel, valamint a hangulatfényekkel jeleníti meg, például a falburkolaton megjelenő íves indavonalak a vizeink környékén megjelenő nádasra emlékeztetnek.
A bisztro helyiségben látható 3 db fényinstalláció koncepciója is kapcsolódik a víz témájához. Az arany színű szőtt fémrácsból készült 3 db formáció, 3 db egymásba fonódó Möbius szalagból tevődik össze, amelynek vonalvezetése szimbolizálja a természetben megjelenő örök körforgást, a harmóniát, vagy a megújulást. Formavilága emlékeztett a népi kultúrában megjelenő fonott halászhálóra is, amely felidézi a vizi élővilágot, a dunai életérzést.
A fényinstallációk alkotója Szentgyörgyi Szandra formatervező, aki a Möbius fényinstallációban rejlő lehetőségeket tanulmányozza a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) ösztöndíjasaként.
A fényinstallációk alapanyaga hazai gyárban, a hatvani Hutter and Schrantz Hungária Kft. fémszövő üzemében készült. Mielőtt a végső forma kialakult, Szandra instrukciói és a gyárral való közös egyeztetések során különböző fémszövetekből készültek modellek. Az installáció hangulat világítását a forma közepén lévő izzó biztosítja, ezzel megcsillogtatva a hálót is, amely emlékeztet a halászhálón megjelenő vízcseppekre.
Moha u
A Moha lámpa a upcycling design szemlélet látványos darabja. Három különböző gyártási területről származó, a megmunkálás során megmaradt kis méretű anyagokat használ (üveg, kő, fém) a lámpát alkotó korongok létrehozásához.
A mennyezeti fényinstalláció 49 db függesztett, állítható fényerejű kő és üvegkorongból áll. A korongot fényes rozsdamentes gyűrű fogja közre.
Légmozgás hatására a statikus kompozíció megmozdul a korongok finom mozgása és forgása által. A korongok korszerű, energiatakarékos, rejtett LED világítással rendelkeznek.
A kőből készült korongon a kő mintázat dominál sejtelmes fényben, míg az üvegkorong a rusztikus anyaghasználat eredményeként kristályként ragyog. A korongok fényes rozsdamentes felületéről visszaverődő fény fokozza a csillogást. Ez a kettős fényhatás, valamint a kompozíció együttesen hangsúlyos látványeleme a térnek.
Az installáció alkatrészei egyedi gyártásúak, az összeszerelés, összeállítás kézzel történik.
Prémium kategóriás termékről van szó, amely kimondottan szembe megy a betervezett elavulás és az eldobhatóság gyakorlatával, mert a benne található nemes anyagok több emberöltőre szólnak és a tárgy magas esztétikai és design értékénél fogva nemzedékről nemzedékre öröklődik.
MOM kultúrközpont
A MOM Kulturális Központ 2011. évi rekonstrukciója során az volt a feladat, hogy a jól működő központ értékeit megőrizve új lehetőségekkel és funkciókkal bővítse. Az 1951-ben épült Bauhaus stílusú épület
eredetileg az egykori MOM – Magyar Optikai Művek művelődési központjaként szolgált.
A rekonstrukció vezető tervezője a Sandroza Kft. képviseletében Csavarga Rózsa belsőépítő művész, akivel együttműködve lehetőség nyílt az egyedi lámpák megtervezésére.
A kupolaterem fő látványossága a fényinstalláció, amelynek formája spirális alaprajzú , “V” alakzat. A belső íve világít, külső része fényes rozsdamentes lemez, fénye pedig az adott esemény hangulatához
állítható.
A büfé világítása 3 darab homogén fényt adó
amőba forma
Skanska Mill Park Irodaház
A Skanska irodaház 2018-ban épült soroksári úti épületének két előcsarnokában valósultak meg.
A koncepció olyan munkakörnyezet megteremtése volt, amely innovatív inspirációval ébren tartja a munkavállalók motiváltságát. A fényinstalláció grafikai játékosságával magára vonja a figyelmet
az óriási méretű előcsarnokban. A fényforrások dimmelhetők az eseménynek és a hangulatnak megfelelő módon. A fényt fehérre festett tekergő fa plasztika veszi körül.